U Portorožu je održana trodnevna NT konferenca, najveća poslovno-tehnološka konferencija u Sloveniji i jedna od najvećih u regionu, ovog puta uživo. Prošle godine je NTK pomerena iz maja na novembar, u nadi da će se pandemija do tada umiriti, ali je na kraju umesto uživo održana u digitalnom (internet) obliku. Sadašnja konferencija je u Portorož privukla oko 1.300 učesnika, što je preko 700 manje nego ranijih godina, ali ipak više nego prošlogodišnja NTK s približno hiljadu „digitalnih“ učesnika. Konferencija je bila prvi ovogodišnji veliki skup u Sloveniji koji je na jednom mestu okupio velikli broj predstavnika poslovne i tehnološke zajednice.
Preoblikovanje organizacione kulture
Na NTK 2021 su predstavljeni najnoviji tehnološki trendi, platforme i rešenja, a stručnjaci su ponudili širi pogled na tehnologije i njihovu ulogu u poslovnem svetu, javnom sektoru i društvu. Kompanije i organizacije iz javnog sektora su prikazale kako su vreme pandemije i mera za njeno ograničavanje iskoristile za celovitu digitalnu transformaciju i kako su se s novim znanjima i veštinama, kao i s preoblikovanjem organizacione kulture, pripremile na oporavak i rast u novoj stvarnosti. „Ulazimo u godine kada ćemo morati da preispitamo poslovanje, a na tom putu će vodeću ulogu imati digitalna transformcija“, istakla je u pozdravnom govoru na konferenciji Anke den Ouden, generalna direktorica za region srednjeistočne Evrope (CEE Multi-Country) u Microsoftu. „Čak 65 posto globalnog bruto domaćeg proizvoda će do kraja iduće godine biti digitalizovano“, ustvrdila je.
Ključna uloga tehnologija
Den Ouden je objasnila da Microsoft zastupa stanovište da tehnologija ima ključnu ulogu u reagovanju na izazove koje donosi nova situacija. „Podsticajno je da se taj pogled odražava i na pristup Evropske unije prema oporavku“, dodala je. „Slovenija ima priliku da bude među prvim zemljama koje uvode tehnologije s kojima će pokrenuti svoj oporavak i upotrebiti digitalizaciju kao novi motor održivoga rasta“, zaključila je den Ouden i poručila da će Slovenija na taj način, slično kao i čitava Evropska unija, postati „zelenija, otpornija i digitalnija“. Direktorka Microsofta Slovenija Barbara Domicelj je naglasila da se sadašnja NT konferenca održava u trenutku koji je pravi za razmišljanje o tome kakva će biti nova normalnost i koji je pravi za pogled dalje od samog odzivanja na svakodnevne izazove, kakvih u zadnje vreme nije nedostajalo.
Stručna i poslovna predavanja
U tehnološkom sklopu NT konference su se u više sala odvijala različita tehnološka predavanja stručnjaka – o Windowsu 365, 5G mrežama i konkurentnosti, platformi Power, savremenoj zaštiti podataka i uvođenju bezbednosne strategije Zero Trust u praksi, javnim i privatnim Azure uslugama, implementaciji DevOps koncepta transformacije radnog toka tehničkih timova i drugim temama. Tokom tri dana održano je preko 100 predavanja, zahvaljujuči kojima su tehnološki stručnjaci mogli da se upoznaju takođe s novostima s područja servera i drugih infrastruktura, kibernetske bezbednosti, razvoja naprednih informacionih tehnologija, zbirki podataka i poslovne analitike, tehnologija u oblaku, kao i najnovijih Microsoftovih proizvoda, među kojima i najnovijih računara Surface, koje je Microsoft predstavio samo nekoliko dana pre NT konference.
Uspostavljanje nove kulture
Učesnici iz poslovne, tehnološke i akademske zajednice su drugi (poslovni) dan konferencije iskoristili za praćenje predavanja i rasprava o aktualnim temama, kao što su digitalizacija i oporavak privrede, uticaj tehnologije na pojedince i društvo, budućnost rukovođenja i razvoj novih znanja za uspešno prilagođavanje na promene koje donosi brzi tehnološki razvoj. U sklopu posvećenom rukovođenju u novoj stvarnosti je između ostalog naglašeno da nastupa razdoblje kada sve više kompanija na osnovu iskustava u zadnjih 18 meseci uspostavlja svoju novu kulturu, vrednosti i politiku koji odražavaju trajni prelazak na model hibridnog rada. Pri kombinovanom rada kod kuće i na radnom mestu ne možemo da koristimo jedan recept, koji bi odgovarao svim zaposlenim. Organizacije koje budu uvažavale te razlike biće uspešnije kod traženja i zadržavanja talenatovanihj radnika. Takve organizacije će takođe otkriti da podrška radnoj autonomiji može da pomogne svim zaposlenima u ostvarivanju višeg stepena produktivnosti
Sprečiti digitalnu preopterećenost
Istraživanje u organizaciji Microsofta koje je obuhvatilo 31.000 radnika širom sveta je, naime, pokazalo da čak 41 posto zaposlenih razmišlja o tome da u toku godine dana napusti trenutnog poslodavca. Kod jednih je razlog za to činjenica da su u zahtevnim uslovima prevrednovali životne prioritete, a kod drugih želja za promenom zbog nezadovoljstva podrškom sadašnjeg poslodavca. Zato je potrebno osposobiti rukovodioce da mogu efikasno upravljati prelaskom na hibridni rad, a zaposlenima obezbediti nove alate i izvore, uključujući i nove kulturne norme koje će sprečavati digitalnu preopterećenost. “Ljude moramo da povežemo bilo gde, bilo kada i na svim uređajima – sinhrono, asinhrono, uživo i na daljinu“, objasnila je direktorka Microsofta Slovenija. Naglasila je da će to u mnogim organizacijama značiti temeljite operativne promene koje će od svih poslovnih funkcija – od kadrovske službe i informatike, do prodaje i marketinga – zahtevati premišljanje o tome kako se odazivati na nove potrebe stranki i zaposlenih.
Esad Jakupović
You must be logged in to post a comment.