Početkom ove godine, kompanija HMD Global, dom Nokia telefona, je predstavila model Nokia G21, koji je imao za cilj da ponudi cenovno prihvatljiv telefon za svakodnevnu upotrebu. Tome su dodali i još jedan veliki adut – bateriju koja uspeva da izdrži čak tri dana rada. Iako taj cilj danas izgleda teško dostižan, HMD Global je uspeo da ga ostvari dobro osmišljenom strategijom. Sama baterija je praktično tek za nijansu veća od uobičajenog, standardnog kapaciteta, ali je ušteda u potrošnji napravljena odličnom optimizacijom i uklanjanjem nepotrebnih (bloatware) aplikacija iz sistema.
Pogled spolja…
Nokia G21 poseduje 720p LCD ekran dijagonale 6.5 inča, sa adaptivnim osvežavanjem od 90 Hz. To znači da, kada se ekran ne koristi nekoliko sekundi, automatski se prebacuje na 60 Hz, što je još jedan praktičan način za uštedu baterije. Na gornjoj strani, displej je „zasečen“ kako bi se napravio prostor za prednju kameru. Leđa i okvir telefona napravljeni su od polikarbonata sa trodimenzionalnom teksturom, koja efikasno sprečava ostavljanje otisaka prstiju. Na zadnjoj strani dominira modul sa kamerama kojih ima ukupno tri. Interesantno je (i veoma korisno) da telefon, pored dva nano SIM slota, poseduje i zaseban slot za MicroSD karticu. A tu je i standardni konektor za slušalice. Pomenućemo i ugrađeni FM radio prijemnik, što je danas retkost, koji povezane slušalice koristi kao antenu.
Na desnoj strani, u okviru power tastera postavljen je kapacitivni senzor otiska prsta, koji je postavljen na dobro odmerenoj poziciji. Drugim rečima, bilo da telefon držite u levoj ili desnoj ruci lako ćete ga otključati – u prvom slučaju kažiprstom, a u drugom palcem. Iznad njega, smešteni su tasteri za regulisanje jačine zvuka, a sa leve bočne strane nalazi se taster za poziv Google Assistant-a. Na donjoj strani nalaze se USB-C port, kao i mono zvučnik.
…i iznutra
Telefon pokreće Unisoc entry-level T606 čipset, napravljen u 12 nm tehnologiji. On poseduje osmojezgarni procesor, kao i Mali G57 MP1 GPU. S obzirom da je u pitanju čipset niže klase, štedljiv je po pitanju potrošnje. Testirani model Nokia G21 telefona, dostupan na našem tržištu, poseduje 4 GB RAM-a, sa kapacitetom za smeštanje podataka 128 GB, mada se na nekim drugim tržištima u ponudi nalazi još nekoliko memorijskih varijanti istog modela telefona.
Nokia G21 nije brzinski šampion, ali to i nije njegova poenta. Ako se izrazimo atletskim rečnikom, on nije sprinter, već „dugoprugaš“. Tome mu pomaže baterija kapaciteta 5.050 mAh, za koju smo već pomenuli da bez problema izdržava do tri dana rada. Telefon je sposoban i za punjenje od 18 W, mada se u paketu dobija samo „običan“ punjač od 10 W. Da bi se potpuno napunio s njim, bilo mu je potrebno nešto više od dva i po sata, a ukoliko iskoristite brži punjač, vreme punjenja se skraćuje na oko sat i po vremena.
Kamere
Glavna kamera ima rezoluciju 50 MP, a pored nje postavljene su makro kamera i senzor dubine, obe rezolucije 2 MP. Interesantno je da se proizvođač odlučio da ovde ne ubaci ultra-široku kameru, što je danas praktično standard. Međutim, ako malo bolje razmislimo ovakav setap kamera ima smisla. Naime, osnovna i ultra-široka kamera su po scenama koje obuhvataju prilično slične, pa osnovna kamera može relativno uspešno da je zameni. Međutim, makro kamera je potpuno drugačija i njen nedostatak je teško nadomestiti nekom drugom kamerom. Zato se kompanija HMD Global odlučila da na ovom modelu prednost da širem rasponu upotrebe, umesto široj kameri.
Prednja kamera ima rezoluciju 8 MP, sa fiksnim fokusom (za selfije). Napravljene fotografije su dobrog kvaliteta, očekivanog za cenovnu klasu kojoj pripada. Dinamički opseg fotografija je takođe prilično dobar. Čak i u uslovima slabog osvetljenja, fotografije su oštre, mada je uočljiv kolorni šum. U noćnim uslovima, algoritam agresivno tretira fotografije, pa je kolorni šum sveden na minimum, ali uz gubitak nekih detalja na fotografiji. Međutim, ukupni utisak, naročito kada se uzme u obzir cena telefona, je da su noćne fotografije sasvim pristojne i više nego prihvatljive.
Android One
Kao pripadnik Android One grupacije, Nokia G21 ima instaliran Android 11 operativni sistem, koji je implementiran u gotovo čistoj stock varijanti. Drugim rečima, nema nepotrebnih aplikacija koje samo zauzimaju memoriju i bespotrebno troše procesor i bateriju. Uz to, Android One obezbeđuje dužu podršku za ažuriranje i prelazak na novije verzije, što je svakako dodatni plus za potencijalne kupce ovog telefona. Nokia G21 zapravo dolazi sa tri godine mesečnih bezbednosnih ažuriranja, dve godine softverskih nadogradnji i spreman je za Android 12.
Zaključak
Definitivno, glavni „selling point“ ovog telefona je baterija, odnosno njena autonomija. Čak i uz običan (sporiji) punjač, u proseku manje će vremena provesti u punjenju nego neki drugi telefoni sa bržim punjačima, ali sa slabijom baterijom, koji će u istom periodu morati da se napune dva ili tri puta. I naravno, veliki plus je „čist“ OS, što je svakako nešto što korisnici Android-a uvek priželjkuju na svojim telefonima.
Da se razumemo, Nokia G21 nije pravljen za mobilne gejmere, već za manje zahtevne korisnike koji obavljaju uobičajene poslove – razgovaraju, šalju tekstualne poruke, čitaju vesti, surfuju netom, gledaju video snimke… U tom kontekstu, a sa izuzetno izdržljivom baterijom, ovo je više nego zahvalan i poželjan telefon.
Cena: od 23.999 rsd.
Kontakt: Nokia telefoni
Specifikacije:
Displej | 6.5“, 720 x 1600 piksela, 20:9, IPS LCD, 90 Hz, 400 nita |
Čipset | Unisoc T606 (12 nm) |
CPU | Osmojezgarni (2 x 1,6 GHz Cortex-A75 & 6 x 1,6 GHz Cortex A-55) |
GPU | Mali-G57 MP1 |
Memorija | 4 GB/128 GB, proširivo putem microSD kartica kapaciteta do 512 GB |
Kamere | Zadnje: 50 MP, f/1,8, 28 mm (široka), 1/2,76”, 0,64 µm, PDAF; 2 MP (makro); 2 MP (senzor dubine); Video: 1080p@30fps Prednja: 8 MP, f/2,0 (široka); |
Baterija | Li-Po 5.050 mAh, brzo punjenje 18 W |
Konektori | Wi-Fi, Bluetooth, FM radio, USB-C, GPS, NFC, 3.5 mm ulaz za slušalice |
OS | Android 11 |
Dimenzije | 164.6 x 75.9 x 8.5 mm |
Masa | 190 g |
Boje | Nordic Blue |
You must be logged in to post a comment.