Kompanija Xiaomi objavila je svoj sedmi godišnji Izveštaj o životnoj sredini, društvenoj odgovornosti i korporativnom upravljanju (ESG) za 2024. godinu, čime je još jednom potvrdila svoju posvećenost održivosti, koja je u skladu sa osnovnim tehnologijama koje razvija. Izveštaj prikazuje liderstvo kompanije Xiaomi u oblasti dostupnosti tehnologije, ublažavanja i prilagođavanja klimatskim promenama, kao i reciklaže i ponovne upotrebe.
Liderstvo u razvoju osnovnih tehnologija
Na 29. Konferenciji UN o klimatskim promenama (COP29), održanoj u novembru 2024. godine, Xiaomi je predstavio novu strategiju održivog razvoja zasnovanu na osnovnim tehnologijama. Kompanija je stavila fokus na inkluzivne proizvode i tehnološku ravnopravnost, kao i na strategiju “Human x Car x Home” kako bi potrošačima obezbedila održiv i pametan stil života.
Tokom 2024. godine, kompanija Xiaomi je u istraživanje i razvoj uložila 24,1 milijardu juana, a broj prijavljenih patenata širom sveta premašio je 42.000. Tim za istraživanje i razvoj čini 21.190 zaposlenih, što predstavlja 48,5% ukupne radne snage. Očekuje se da će u prvih pet godina decenije (2020–2030) ukupna ulaganja premašiti 100 milijardi juana.

Xiaomi Smart Factory i Xiaomi EV Factory, koje su počele s radom prošle godine, koriste industrijski internet i veštačku inteligenciju za efikasnu, ekološku i održivu proizvodnju.
Xiaomi hardver i softver, zajedno s drugim tehnologijama, omogućili su fleksibilne proizvodne linije, automatizovanu logistiku i kontrolu kroz cloud-edge-device arhitekturu, što je omogućilo da stopa automatizacije od 81% u proizvodnim linijama fabrike bude iznad industrijskog proseka.
Dostupnost tehnologije
Xiaomi se zalaže za jednak i inkluzivan digitalni doživljaj za sve korisnike, uključujući osobe sa posebnim potrebama, te su tokom 2024. godine unapređene sveobuhvatna podrška i pristupačnost. Fokus je bio na korisnicima sa oštećenjem vida, sluha i fizičkim invaliditetom, kroz funkcije kao što su prepoznavanje teksta, titlovi u realnom vremenu i kontrola gestovima.
Ujedno, unapređena je funkcija TalkBack — glasovna asistencija namenjena slepim i slabovidim korisnicima. Integracijom OCR sposobnosti AI podsistema u okviru Xiaomi HyperOS-a, omogućeno je precizno prepoznavanje i čitanje teksta sa slika u realnom vremenu.
Xiaomi HyperOS 2, najnovija verzija operativnog sistema, integriše funkcije AI asistenta za titlove uživo i funkciju prepoznavanja zvuka, sa preciznošću transkripcije od 93%.
Kompanija razvija i tehnologije prilagođene starijima. U 2024. godini, pokrenut je program „Briga za zdravlje i bezbednost starijih osoba i promocija prilagođavanja njihovim potrebama“, u saradnji sa više institucija, sa ciljem razvoja standarda, proizvoda i rešenja za veću sigurnost starijih osoba.
Ublažavanje klimatskih promena i prilagođavanje
Kompanija Xiaomi postavila je ciljeve za smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte (GHG) u sopstvenim operacijama uz zahtev da i dobavljači u lancu snabdevanja postave slične ciljeve i planove za korišćenje obnovljive energije. Do 2030. godine, dobavljači u sektoru pametnih telefona moraju ostvariti prosečno godišnje smanjenje emisije od najmanje 5% (u odnosu na 2024. godinu) i koristiti najmanje 25% obnovljive električne energije. Do 2050. godine, predviđa se prelazak na 100% obnovljivu električnu energiju.
Kompanija Xiaomi je do kraja 2024. godine, izvršila merenje ugljeničnog otiska za 18 reprezentativnih proizvoda (3 pametna telefona i tableta, jedan nosivi uređaj i četiri pametna kućna aparata) i uspostavila saradnju sa nezavisnim organizacijama za obračun i sertifikaciju emisije gasova sa efektom staklene bašte kako bi obezbedila standardizovan proces procene ugljeničnog otiska za svoje pametne telefone.
Mere koje su predviđene kao odgovor na klimatske promene implementirane su u svim aspektima poslovanja: kancelarijsko poslovanje, proizvodnja, logistika, rad prodavnica i lanac snabdevanja. Kompanija je dobila ISO 50001 sertifikat za sistem upravljanja energijom i prošla godišnji nadzorni audit.
Xiaomi je takođe promovisao upotrebu morskog i železničkog prevoza kao alternativu avionskom transportu, čime su emisije smanjene za 3.378 tona u 2024. godini.
Reciklaža i ponovna upotreba
Xiaomi globalno sprovodi programe reciklaže elektronskog otpada, uz višeslojni pristup koji obuhvata otkup starih uređaja, reparaciju, rashodovanje i kupovinu prototipa. Planirano je da do 2026. godine reciklira ukupno 38.000 tona e-otpada, a do kraja 2024. godine već je postignuto 95,94% tog cilja.
U Kini je reciklirano više od 1,3 miliona uređaja kroz program otkupa. Programi su pokrenuti u još devet zemalja i regiona, gde je obrađeno 23.353 otkupa. Posao reparacije proširen je na laptopove, projektore i monitore — ukupno je obnovljeno preko 130.000 uređaja, što je rast od 4,7% u odnosu na 2023.
Xiaomi uključuje reciklirane materijale u dizajn i proizvodnju pametnih telefona, vozila i kućnih uređaja. Poleđina Xiaomi 14T napravljena je od bio-materijala dobijenog od ostataka limuna, dok je pola poliuretana biljnog porekla. Reciklirani aluminijum se koristi u srednjem okviru, a aluminijum, zlato i bakar iz reciklaže koriste se za akustične komponente.
Xiaomi Smart Factory uspostavio je sistem upravljanja otpadom koji eliminiše njegovo odlaganje na deponije, čime je postignuta stopa prerade otpada od 99,35%, a fabrika je za to dobila TÜV Rheinland sertifikat sa najvišom ocenom – tri zvezdice.
Xiaomi ostaje posvećen uzbudljivim inovacijama i brzim koracima ka boljoj budućnosti kroz održivi razvoj.
Ovo su samo najvažniji delovi ESG izveštaja za 2024. godinu. Za kompletnu verziju izveštaja, kliknite ovde.
You must be logged in to post a comment.