U Laboratoriji za biokibernetiku na Fakultetu za elektrotehniku Univerziteta u Ljubljani (FE UL) predstavili su novi super-rezolucioni mikroskop izuzetne snage, koji će omogućiti preciznije posmatranje procesa u ćelijama.
Esad Jakupović
Na ljubljanskom elektrotehničkom fakultetu su ovih dana završili montažu i podešavanje mikroskopskog instrumenta izuzetnih sposobnosti i snage. Mikroskop Zeiss Elyra 7 Lattice SIM omogućava posmatranje živih bioloških ćelija i procesa koji se u njima odvijaju pri rezoluciji od 60 nm, a praćenje fiksiranih preparata s biološkim ćelijama sve do rezolucije od 25 nm.
Uz pomoč super-rezolucije
Navedeni postupci spadaju u komplet metoda super-rezolucione optičke mikroskopije koje su razvijene u poslednje dve decenije, a omogućavaju optičke rezolucije znatno pod difrakcionom granicom od 250 nm. Taj proboj je trojici pionira na tom području – prof. dr. Eriku Becigu (Eric Betzig) s Instituta Howard Hughes (SAD), prof. dr. Stefanu Helu (Hell) s Instituta Max Planck v Getingenu (Nemačka) i prof. dr Vilijamu Merneru (William Moerner) s Univerziteta Stanford (SAD) – doneo Nobelovu nagradu za hemiju 2014. godine.
Novi mikroskop je naskuplji pojedinačni deo opreme nabavljen u čitavoj istoriji ljubljanskog univerziteta, čija okvirna cena iznosi oko 1,2 milijona evra. Polovinu sredstava je dala Javna agencija za naučnoistraživačku i inovacionu aktivnost Republike Slovenije (ARIS), a po 25 posto Univerzitet u Ljubljani i Fakultet za elektrotehniku. Zvanično predstavljanje delovanja i sposobnosti novog mikroskopa dopunjeno je i upoznavanjem rezultata potpune obnove i proširivanja laboratorijskih prostora, koje je postepeno sprovođeno zadnje tokom tri godine.
Poboljšavanje konkurentnosti
„Najsavremeniji optični mikroskop za posmatranje živih bioloških ćelija je vrhunska istraživačka infrastruktura, koja je istraživače Laboratorije za biokibernetiku i sve saradnike obogatila nepogrešivom opremom za daljna probojna iskustva na području elektroporacije. Mikroskop u isto vreme pokazuje koliko široko su interdisciplinarna istraživanja na Fakultetu za elektrotehniku“, naglasio je dekan Fakulteta za elektrotehniku, prof. dr. Marko Topič.
Na predstavljanju je pored ekipe istraživača i predavača, kao i dekana Fakulteta za elektrotehniku, učestvovao i prorektor Univerziteta u Ljubljani za istraživanje i razvoj prof. dr. Anton Ramšak. „Veoma me raduje da je Fakultet za elektrotehniku na konkursu ARIS-a pridobio sufinanciranje za vrhunsku istraživačku opremu, koja će učvrstiti konkurentnost Laboratorije za biokibernetiku na području elektroporacije i drugih procesa u ćelijama“.
You must be logged in to post a comment.