Gubitak podataka je verovatno najstresnija stvar koja može da zadesi nekog korisnika računara. Već i najbanalnija situacija, kada se recimo zaglavi tekst procesor, a napisano nije snimljeno, predstavlja dovoljno velik razlog za nerviranje, čak iako znamo da isti (sličan) tekst može da se ponovo napiše za nekoliko desetina minuta. A ako se dese neke ozbiljnije situacije, na primer, neispravnost UBS diska, SD kartice sa slikama ili problem sa hard diskom, nivo nerviranja podiže se eksponencijalnom putanjom.
Većina tih problema može da se reši redovnim bekapom podataka, ali ko to još radi? U glavi većine korisnika računara bekap se izjednačava sa gubitkom vremena i prostora na eksternom disku i tako razmišljaju sve dok ne izgube podatke. A onda je u najvećem broju slučajeva kasno…
Ipak ne mora da bude sve izgubljeno (ovo mislimo u figurativnom, ali i u bukvalnom smislu). Osnovni savet je da se u slučaju takve situacije odmah obustavi svaki posao na računaru, kako bi se izbeglo bilo kakvo dalje oštećenje fajlova, čime se maksimizuje šansa za njihov oporavak. Kada su neki manje bitni podaci spasavanje podataka možete da probate da obavite i sami. Za tu svrhu postoji na desetine besplatnih programa koji su specijalizovani za različite namene. Najpoznatiji je program za tu namenu je Recuva kompanije Priform. Njemu, rame uz rame idu DMDE Free Edition i TestDisk and PhotoRec… Ako je u pitanju oštećenje cele particije diska možete da probate MiniTool Partition Recovery Free, ili Paragon Rescue Kit Free Edition…
Međutim, ako su vam izgubljeni podaci zaista važni i vredni, preporučujemo da spasavanje podataka ipak ostavite profesionalcima. Oprema koju oni poseduju po kvalitetu daleko prevazilazi mogućnosti besplatnog softvera, pa je i verovatnoća oporavka podataka stoga znatno veća. A ne treba smetnuti s uma da će taj posao umesto vas da obave stručnjaci kojima je to posao.
Izvor: www.datasolutions.rs
You must be logged in to post a comment.